Илијоски: Заев да каже што содржи договорт со Бугарија

Од:

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илијоски од ВМР-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

– Никој во земјава не знае што точно договорил Заев во Софија, а веќе најави дека договорот ќе бил потпишан на 2-ри август, откако ќе се усогласеле уште некои ситници. Народот за ваквото однесување вели „после свадба тапани“. За што би се дебатирало откако Заев ќе ги договори сите детали? Дали е точно дека Зоран Заев договорил да се менуваат учебниците по историја? Во чие име го договорил тоа? Со кого Зоран Заев се консултирал за да ја менува историјата? Што ќе се менува во учебниците и чија историја ќе учиме?, праша Илијоски, додавајќи оти овие прашања го вознемируваат македонскиот народ и заслужуваат одговор.

Тој праша и на кој јазик ќе се потпише договорот со Бугарија и дали Бугарија ќе го признае македонскиот јазик и македонскиот народ, дали ќе стои во договорот дека Македонија има своја, автохтона историја, дали во договорот ќе има реципроцитет во однос на обврските на двете страни?

– Градењето на добрососедски односи не подразбира рушење на сопствените државни и национални интереси. За жал Зоран Заев продолжува да манифестира основно непочитување кон сопствениот народ јазик и историја. Впрочем како поинаку да се толкува скандалозната изјава на Зоран Заев дека треба целосно да се редефинираат учебниците по историја кои биле креирани од генерации историчари во Македонија. Со кој аргумент Заев ја обвинува сопствената земја дека шири омраза и национализам, па сега тој најавува дека ќе ги затворел тие поглавја, рече Илијоски.

ВМРО-ДПМНЕ, како што наведе, го повторува ставот дека е за градење на добрососедски односи, врз база на взаемно почитување и зачувување на достоинството и интегритетот на народот и на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

Николоски: Спречување на негирањето од бугарска страна е можно само со создавање на национална политика и влада која што ги штити македонските национални интереси

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Четврта највисока годишна инфлација во Европа е успехот на оваа криминална власт

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Бугарското МНР меѓу редови вели дека со СДСМ им оди работата, па сега подготвуваат нов документ со уцени за Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна епизода „Стево и Плочата“ – до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен плоча од времен карактер

Ана Ололовска

СДСМ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се лажговци и лицемери, летуваат во луксуз во Монте Крало и Црна Гора

ВМРО-ДПМНЕ: Владата е неспособна, Македонија е меѓу државите со највисока инфлација