Ибраими: Постапката на истражниот судија во Куманово е класичен упад во изборниот процес

Од:

На итна седница, Државната изборна комисија, ја почна жешката расправа. Седницата е о барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки места од Куманово.

dobivaj vesti na viber

Опозицијата вчера обвини дека премиерот Никола Груевски и неговата влада дека режираат драма, во која директно вклучена е и полицијата Неколку лица се приведени во СВР Куманово и издаден е налог од истражниот судија за да се земат избирачките списоци од три изборни места, на увид во полиција.

Ова е и причина за недоразбирањето во ДИК, дали истражниот судија имал или не право ова да го направи.

„Ова екласичен упад во изборниот процес“, рече членот на ДИК, Бедредин Ибраими.

Членовите на ДИК се согласија на истражниот судија да му дозволат увид  но само за спорните  9  гласачи. Увидот треба да се изврши во просториите на Општинската изборна комисија.

 

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он