И директорот на Паркови и зеленило даде оставка: Политичкиот амбиент во Град Скопје нема да ми дозволи успешно да менаџирам со претпријатието

Од:

По девет месеци раководење со „Паркови и зеленило“, Ангеле Сотировски поднесе оставка на функцијата директор на јавното претпријатие.

dobivaj vesti na viber

„Ценам дека новиот политички амбиент во Град Скопје нема да ми дозволи максимално да се фокусирам на најважното, а тоа е успешно менаџирање на претпријатието. Токму поради тоа, се повлекувам од должноста в.д. директор. Зад себе оставам и добиени налози за работа од кои очекувам дека на претпријатието ќе му гарантираат сигурни приливи на средства“, објави Сотировски на социјалните мрежи.

Сотировски на функцијата дојде од Социјалистичката партија на Македонија (СПМ), која е коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ.

Неговата оставка се случува откако тоа го сторија директорите што Арсовска ги назначи на функција, а се членови на ВМРО-ДПМНЕ. На функција останаа само директорот на ЈСП „Скопје“, Александар Стојковски, и директорката на „Комунална хигиена“, Косана Мазнева.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Арсовска до приватните превозници: На суд докажувајте дали ЈСП ви должи, ќе има јавен повик за нови превозници

Орце Костов

Шутаров: Град Скопје е во колапс поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Поради ВМРО-ДПМНЕ Скопје е во целосен хаос

Нека штрајкуваат колку сакаат, со нив не седнувам на маса – Арсовска нема да преговара со Синдикатот

(ВИДЕО) Арсовска до Премиерот: Гледај си ги твоите проекти, кој ќе ти ги одземе тебе ингеренциите?!

Анита Петровска Рајковиќ