Хуманитарна и медицинска помош за мигрантите кај Гевгелија од Црвениот крст

Од:

Екипите на Црвениот крст на Македонија давгаат медицинска и хуманитарна помош на мигрантите кои поминуваат на македонско-грчката граница.

Слободан Митровиќ од Црвениот крст на Македонија вели дека мигрантите добиваат пакети со храна, вода и за итна медицинска помош.

– Ние сме тука да им дадеме медицинска и хуманитарна помош, вели Митровиќ и додава дека дневно имаат меѓу 50 и 200 интервенции во зависност од големината на групата мигранти кои стигнуваат од Грција на железничката станица во Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

Жарко Настоски

Ранет возач на „Порше“ што превезувал мигранти и се обидел да прегази полицајци

Жарко Настоски

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Leave a Comment

8 + fourteen =