Хојт Ји доаѓа утре, ќе се сретне со Талат Џафери и Ѓорге Иванов

Од:

Заменик секретарот на американскиот стејт департмент, Хојт Брајан Ји во Македонија ќе дојде уште утре, наместо како што беше најавено само во понеделник.

Хојт Ји освен со претставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, БЕСА, Алијансата за Албанците и ДПА, ќе се сретне со новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов иако претходно беше најавено дека Иванов и Хојт Ји нема та се сретнат.

Неофицијално како што дознава А1он, Хојт Ји утре ќе се сретне со партиите на албанците, а во понеделник ќе има одвоени средби со Зоран Заев, Талат Џафери, Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Би можело да ве интересира

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се однесува нехумано, ја злоупотребува колективната тага за ситни политички поени

А1он

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он

Џафери: Историјата сведочи дека има една константа – ниту доброто, ниту лошото не бира по нација, вера, пол и политичка припадност

Мери Јордановска

ВМРО-ДПМНЕ ќе му поднесе кривична на Талат Џафери поради албанскиот јазик во ЕП

Жарко Настоски