Хант: Ова е историски момент за Македонија

Од:

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и го оцени како историски резултат.

-Денес Парламентот на Македонија гласаше за поддршка на уставните измени со цел спроведување на Договорот од Преспа. Се надеваме дека Договорот ќе биде ратификуван од грчкиот парламент. Со ова се става крај на долгодишниот спор меѓу двете земји и и се отвора патот на Македонија да напредува кон членството во ЕУ и НАТО, посочи Хант.

Обединетото Кралство, додаде, силно го поздравува денешното гласање во Парламентот на Македонија за поддршка на спроведувањето на Договорот од Преспа.

-Ова е историски момент за Македонија. Ова е голем чекор напред кон решавање на долгогодишниот спор за името со Грција и ја доближува земјата до побезбедна, постабилна и просперитетна иднина во срцето на евро-атлантската заедница. Спроведувањето на Договорот ќе отвори поголеми можности за младите луѓе од Македонија и покажува што може да се постигне со храброст, одлучност и визија за иднината, порача Хант.

Би можело да ве интересира

Велика Британија го укинува карантинот за патниците од 75 земји

А1он

Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг

А1он

ВИДЕО: Џонсон преку нова програма ќе ја спасува Британската економија од последиците на коронавирусот

Горјан Грнчаровски

Тони Блер предупреди за нова „Студена војна“ во светот

Горјан Грнчаровски

Во Велика Британија се отстрануваат уште три споменици кои се поврзуваат со расизам

А1он

Британија е втора земја во светот со повеќе од 40.000 смртни случаи од коронавирус

А1он