Хан му ја честита победата на Пендаровски

Од:

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

-Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, со нетрпение очекувам континуирана соработка за ЕУ агендата во контекст на минатогодишните заклучоци на Советот кои го отворија патот кон старт на преговорите за членство во јуни, напиша Хан.

Хан додаде дека Северна Македонија може да смета на континуираната поддршка од ЕУ за европската перспектива на земјата, согласно аспирациите на народот.

Би можело да ве интересира

Брисел му воведува економски санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

И Брисел и АстраЗенека тврдат дека го добиле судскиот спор околу доцнењето на вакцините

Жарко Настоски

ЕУ го менува пристапот кон Русија, Брисел ќе „одговори, присили и разговара“

Жарко Настоски

Според Холандија мали се шансите за преговори на 22 јуни

Европската Унија ја стави Македонија на листата безбедни земји

Катерина Павлова-Николовска

Борисов: Членството на Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка цел на Бугарија