(ВИДЕО) Груевски: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Од:

Не сум сторил кривично дело за да имам причина да се плашам. Против мене се води политички прогон и хајка. СЈО нема докази против мене, рече Никола Груевски на отворената седница во Апелација.

Единствениот сведок против мене е Заев, едвај чекам да започне судењето за јавноста да се увери дека сум невин. Сум имал можности да избегам 2 години откако СЈО најави дека ќе ми бидат поднесени обвиненија. Сум патувал и сум се враќал, рече Груевски.

Екс-премиерот, Никола Груевски, од својот лист прочита дека бил водач на најголемата македонска партија и дека граѓаните го гласале и покрај обвиненијата од СЈО.

– Јас се подготвувам да победам на избори, не да бегам. Каде би бегал во овој глобализиран свет, до сега не сум отсуствувал од рочиштата и на секоја покана од судот ќе се јавувам, вели Груевски кој смета дека јавувањето во суд и одземениот пасош се мерки само за гласачите да добијат перцепција дека е виновен.

Адвоктот од СЈО, Бурим Рустеми вели дека мерките не се политички туку однесувањето на Груевски.

– Увидот во списите му се алиби, одбраната на Груевски не вршеше увид, туку разгледуваше записници. Ја опструираа истрагата и рокот на СЈО, вели Рустем.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Падна „Титаник 3“ и затворската казна за експратеникот на ДУИ, Ејуп Алими

Ана Ололовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов