ВИДЕО: Груевски пристигна 30 минути порано во Апелација

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

Екс-премиерот ќе го бранат тројца адвокати, Димитар Дангов, Боро Тасевски и Сања Алексиќ. За конкретното обвинение за кое се терети, на Груевски му се заканува казна затвор од најмалку 5 години.

Според постојното решение на Груевски му е одземен пасошот, дипломатскиот пасош и треба секој петок да се јавува во судот.

Специјалното јавно обвинителство бара од Апелација да ја уважи нивната жалба со што би била изречена мерка притвор за Никола Груевски. Обвинители од СЈО се Гаврил Бубеваки и Бурим Рустеми.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Можно е замрзнување на имотот и блокирање на сметките на Груевски во странство

Кристијан Ландов

Груевски отворил фирма, ќе развива бизнис во Унгарија

Жарко Настоски

Падна „Титаник 3“ и затворската казна за експратеникот на ДУИ, Ејуп Алими

Ана Ололовска

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов