Груевски: Отворени сме за аргументиран дијалог

Од:

Остануваме за дијалог во институциите, дијалог со кој што опозициската СДСМ ќе се врати во Парламентот, каде ќе разговараме за сите прашања за кои што сакаат да разговараме и да се најдат решенија да се излезе од оваа ситуација во која на 24 декември и во деновите претходно ја доведоа Македонија, ситуација која не е добра за имиџот на државата.

dobivaj vesti na viber

Ова го истакна премиерот Никола Груевски коментирајќи ги последните политички случувања, како и тоа дали е можен дијалог со опозицијата по промоцијата на 12 нови наслови од различни области од проектот „Превод на 1000 стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномираните универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија“.

– Ние сме целосно подготвени на следните локални избори да има целосен мониторинг од ОБСЕ, ОДИХР, онолку засилен колку што ќе посакаат од СДСМ и ќе се согласат од ОБСЕ и ОДИХР. Целосно сме подготвени доколку се уште сметаат дека има нешто недовршено во избирачките листи тоа да се заврши и да се комплетира за да нема каков било сомнеж дека на некој начин се сака да се направи нешто што е неетички и незаконски, измама или слично. Тука немаме ниту за секунда такво размислување и затоа оставаме целосно отворена можност во тој дел и се разбира се друго што е легитимно и реално и што е нормално да се побара и да се прифати ние сме подготвени, рече Груевски.

Тој нагласи дека се она што практично е услов заради услов или заради неприфаќање со кое всушност, како што рече, сакаат само да издадат алиби за она што го прават и за остварување на нивните цели – предвремени парламентарни избори.

– Станува јасно дека сето тоа е дел од сценариото на Бранко Црвенковски со кое тој сака да ја спаси својата политичка кариера внатре во партијата. Затоа што знаеме што се се случува таму, истакна премиерот Груевски.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска

8 comments

Arman 16/01/2013 - 16:32 at 16:32

Dosaden si… taka da znaes. Mi gi otece jajcava so tojh Branko.

Reply
real 16/01/2013 - 17:28 at 17:28

Ostaj mu go Crvenkovski na negovite clenovi dali ke preovladee ova ili ona krilo.Tuku ti so go prisobra olosot od SDSM, DA, NSDP i dr.nedonoseni a pravite clenovi na VMRO gi zaboravi i mislis pak ke ti donesat pobeda..Site parlamentarni pobedi gi obezbedi so starite clenovi na VMRO no sega situacijata ti e mnogu poinakva.Razmisli malku premiere.

Reply
patriot 16/01/2013 - 21:27 at 21:27

sedni na masa Premiere so Branko i razgovaraj oci vo oci ,,,,,,,,,,,,,,,,inaku ne ja biva ovaa rabota zosto ti samo begas od Branko toa se prasuva celata javnost BIDI MAZ EDNAS ILI SKRIJ SE !!!!

Reply
goran 16/01/2013 - 23:34 at 23:34

grujo ti si najgolemiot licemer.Da si siguren vo tvojata pobeda ne lokalni i parlamentarni ke dadese i pretsedatelski predvremeni izbori.No izgleda deka ne si siguren.

Reply
Ace 17/01/2013 - 07:14 at 07:14

Pa kolku pati treba da mu ispolnuva zelbi za predvremeni izbori? Proslite izbori bea predvremeni na baranje na Crvenkovski. Po izborite Crvenkovski go prizna porazot. Sto saka sega. Neli e licemerno povtorno da bara predvremeni izbori.

Reply
Stojko 01/03/2013 - 18:33 at 18:33

Во меѓувреме ништо не се случи? Се е нормално? Ти не знаеш што значи збор лицемерно.

Reply
James T Kirk 17/01/2013 - 14:27 at 14:27

Кога се говори за дијалог, тоа не значи поставување услови и опозицијата да си зема своја правда без пред тоа да биде разгледана ситуацијата. Нашата опозиција е крајно несериозна и дезиориентирана.

Reply
Stojko 01/03/2013 - 18:36 at 18:36

Што трескаш безвезе? Кога тоа опозиција си земала правда во свои раце? Инаку, така се вика, а не “да си зема своја правда”! А нели е баш убаво за вас што е опозиција крајно несериозна и дезиорентирана? Да не сакате силна опозиција која ќе победи на следни избори? А бе ај???

Reply

Leave a Comment

seventeen + 11 =