Груевски: Ако на Црвенковски му треба излезно решение за бојкотот, подоготвен сум да свикам лидерска

Од:

Премиерот Никола Груевски  вели дека е подготвен да свика лидерска средба доколку на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски  му треба излезно решение од ситуацијата во која влегол. Црвенковски, смета Груевски, е прилично изолиран во неговите намери за  бојкот на локалните избори.

dobivaj vesti na viber

– Доколку во еден даден момент на господинот Црвенковски му треба  излезно решение од ситуацијата во  којашто влезе, ако почувствуваме каква било потреба за една средба помеѓу нас, јас нема да се двоумам и ќе повлечам чекор во тој правец, изјави Груевски, одговарајќи на новинарско прашање, по посетата на две нови лаборатории на Природно математичкиот факултет.

Груевски посочи дека од терен од  комитетите од ВМРО-ДПМНЕ добиваат информации оти комитетите на СДСМ активно работат на подготовка за локалните избори и насекаде зборувале  дека претставниците кои им доаѓаат од раководството во Скопје им укажувале оти локални избори ќе има и дека СДСМ ќе учествува.

Тоа, оцени Груевски, од  една страна говори дека господинот Црвенковски е прилично изолиран во неговите намери да го отстрани СДСМ од учество на локалните избори, веројатно придружуван од  два-тројца луѓе од раковдоството. – Другите луѓе од раковдството одат на терен  и ги информираат нивните комитети да се подготвуваат и да работат затоа што тие цврсто веруваат дека СДСМ ќе учествува  на локалните избори,  изјави Груевски.

Би можело да ве интересира

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Официјални резултати од парламентарани избори во Србија – СНС 120 пратеници, Обединета Србија 38 мандати, СПС 32

А1он

РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

А1он

Меѓународни набљудувачи: Изборите во Србија ги одбележаа нееднаквите услови за учесниците

А1он

1 comment

Donka 20/01/2013 - 17:20 at 17:20

Poverovatno na premierot mu treba izlezno resenie cim predlaga zakon za negova zastita sto e nepoznato i neprifatlivo vo niedna zemja vo svetot i taa “cest” za zal ke mu pripadne na Gruevski.Mizerija!!!!!!!!!!!!

Reply

Leave a Comment

five × three =