(ВИДЕО) Груби: ДУИ нема да испорачува никакви фактури, Пендаровски е наш претседател

Од:

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби од прес-центарот на Собранието му ја честиташе новата функција на претседателот Стево Пендаровски и рече дека со неговиот избор конечно ќе тргнеме по патот на едно големо помирување со сите политички фактори во државата.

„По 10 години владеење на Иванов дојде време на позитивни промени, при што сите политички фактори, почнувајќи од владата, општините, сега и претседателот ќе бидат сконцентрирани кон Запад – правецот кој што е вистинскиот за државата“, рече Груби.

Во однос на политичките кредити за кои предупреди Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе треба да ги исплати новиот претседател и СДСМ, Груби рече:

„Пендаровски е наш кандидат. Не можеме да испорачуваме фактури кон наш кандидат. Единствената кандидатура којашто ја испорача ДУИ се резултатите на изборите и што успешно ДУИ ги испорачува од 2014 година“.

За отсуството на премиерот Зоран Зоран на инаугурацијата тој рече:

„Ќе треба да го прашате него зошто така одлучил. Тој имаше видео-изјава, но не сум ја видел, а зошто и како одлучил да не присуствува, ќе треба да го прашате него лично“.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците: Премиеру, парадоксално е да барате помош од ДУИ за реформирање на правосудниот систем

А1он

Пендаровски го прими Началникот на ГШ на норвешките вооружени сили, адмирал Брун-Хансен

А1он

(ВИДЕО) Пендаровски: СЈО да продолжи со истраги, не се сите обвинители корумпирани

Галена Николовска-Ризвановиќ

Османи: ДУИ на лидерската ќе го отвори и прашањето за ветинг

Ана Ололовска

Левица: СДСМ и ДУИ манипулираа во Баку и воведуваат Бадинтер со исклучена јавност

Ана Ололовска

Османи: Дураки е носител на институционалната и политичка меморија на ДУИ

Татјана Ташкова