Гром удрил во далновод, Центар и околината без струја

Од:

Без струја се жителите на Центар и околните населби кои со струја се снабдуваат од трафостаницата Југ-нова, оти гром удрил во далновод и ја оштетил мрежата. Од ЕВН велат дека работат на премостување, за жителите кај кои има прекин, веднаш да добијат струја од друго место.

dobivaj vesti na viber

„Заедно со МЕПСО се работи на откривање на дефектот. Според очевидци, оштетувањето настанало од гром, но се уште се работи на точно лоцирање. Веднаш штом се утврди, дефектот ќе биде поправен. Корисниците кај кои има прекин во скоро време ќе добијат струја оти паралелно се работи на нивно поврзување на други трафостаници“, велат од ЕВН за „А1он“.

Очевидци јавуваат дека забележале експлозија откако гром удрил во 110 киловолтен далновод.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големо невреме во Охрид, откорнат покрив од зграда, оштетени автомобили и куќи

Горан Наумовски

Скопската котлина попладнево беше зафатена од пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Горан Наумовски

Силно невреме во Скопје, откорнати дрвја, поплавени улици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

ВИДЕО: Силно невреме во Србија, делови од Ниш останаа без струја

А1он

СКЕН: Невреме и поплави ќе има, а ние повторно неспремни

Предраг Петровиќ