Грчкиот Парламент даде зелено светло за Договорите за новите гранични премини кон нашата земја

Од:

Со гласовите од СИРИЗА, Река и Демократска алијанса, грчкиот Парламент ги изгласа нацрт законите од Министерството за надворешни работи на Грција за Договорите за отворање на нови гранични премини кај Маркова нога и Мајден меѓу Северна Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Нова демократија, Златна зора и Сојуз на централисти беа против, додека пак Комунистичката партија гласаше воздржано.

За двата предлог закони, присутните пратеници во Парламентот, на две посебни електронски гласања, го изразија нивниот став, кој се броеше како став на партиите.

На гласањето му претходеше расправа што траеше околу час и половина. Во речиси празната сала на пленарната седница се обратија 10 пратеници од различни партии, а последна говореше алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу.

Би можело да ве интересира

Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

Ана Ололовска

Анархисти ја презедоа одговорноста за запалените возила и банкомати во Атина

Ана Ололовска

Хакерски напад врз грчки владини сајтови

Ана Ололовска

Eден загинат и четворица повредени во сообраќајна несреќа на нелегални мигранти во Грција

Драган Поповски

Мицотакис: ЕУ нема да прифати решение за Либија доколку не се повлече договорот со Турција

Драган Поповски

Грчко МНР: Лицемерно е Турција да се повикува на меѓународното право

Драган Поповски