Градоначалникот на грчката општина Преспа најави отворање на граничниот премин Ники (Меџитлија)

Од:

Отворање на граничните премини Ники (Меџитлија) кон Северна Македонија и Кристалопиги кон Албанија, на 1 јули, најави, преку Фејсбук, градоначалникот на општина Преспа Панајотис Пасхалидис, јави дописничката на МИА од Атина.

-Важна вест: Веродостојни информации дека од 1 јули одново и регуларно ќе почнат да работат граничните премини Кристалопиги и Ники, напиша Пасхалидис.

И од двете страни на границата, и од Северна Македонија и од Грција, локалното население, но и бизнисмените во изминатиот период бараа да се отвори граничниот премин Ники (Меџитлија).

Од граничните премини меѓу Северна Македонија и Грција, од грчка страна, отворен е само преминот Евзони (Богородица).

Последната министерска одлука за граничните премини и предусловите за влез во Грција, објавена во петокот е во сила до 26 јуни 2021 година.

Би можело да ве интересира

И за влез и за излез од Македонија, на Табановце се чека половина час

Жарко Настоски

Отворен времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица

Катерина Павлова-Николовска

Од 18 јули до 1 септември ќе биде отворен граничниот премин Стрезимир-Рестилица кон Косово

Жарко Настоски

На Табановце за влез во Македонија се чека околу половина час

Жарко Настоски

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу 30 минути

Ана Ололовска

За излез од државата на Табановце и Богородица се чека 15 до 20 минути

Ана Ололовска