Гори штипската депонија „Трештена скала“

Од:

Се запали Градската депонија „Трештена скала“ во Штип. Иако депонијата е одалечена над 10 километри од градот, сеапк ветерот го носи чадот кон градот Штип, за што веќе околу еден час се чувствува неподнослива реа од она што гори на депонијата. Директорот на ЈП „Исар“-Штип, Кирил Зајков и командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев потврдија дека станува збор за пожар на депонијата. Екипите на ТППЕ-Штип и на ЈП „Исар“ се на депонијата, со цел да се изгасне пожарот.

-Во соработка со пожарникарите нашите екипи од ЈП „Исар“ се на лице место, за да делуваме со цел да се спречи ширење на пожарот, а дополнително ќе утврдиме кои се причините за настанатиот пожар, вели Зајков.

Командирот на ТППЕ-Штип, Коцев вели дека едно возило има на депонијата, а едно е на исцрпување на водата од улицата, паркингот и дворот на црквата „Свети Никола“. Очекува за кратко време да се изгасне и пожарот на депонијата „Трештена скала“. Ова не е првпат да се пали депонијата, во неколку наврати се поднесуваа и пријави против непознати сторители

Би можело да ве интересира

Во Шведска изби најголемиот еколошки скандал во последните 50 години, обвинети се 11 лица

Велес пред нова еко-катастрофа: Троската од Топилница полна со олово ќе се дроби и меле пред да се извезува

Орце Костов

Дрисла: МВР и ОЈО да ги пронајдат подметнувачите на пожарот во депонијата

(ВИДЕО) „Луѓето се исплашени, чадот е страшен, можно е да е канцероген“: Гори депонијата Дрисла

Орце Костов

Чадот и смрдеата од запалената депонија кај Волковија се шират до Тетово и Гостивар

Катерина Ѓуровски

Втор ден гори депонијата Буково, непријатна миризба се чувствува во Охрид

Орце Костов