Гори депонијата кај струмичкото село Добрашинци, огнот се шири кон езерото Турија

Од:

Денес напладне голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци, во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево, јавува МИА. Избувнувањето на пожарот го потврди командирот на Територијалната противпожарна едница на Струмица, Александар Гудев.

-Добивме известување за пожар на депонијата кај селото Добрашинци и наши екипи се упатуваат таму. Според првичните информации пожарот зафатил поголема површина, а силниот ветар го проширува кон акумулацијата „Турија“, рече Гудев.

На терен се веќе екипи на ЈПКД „Комуналец“ од Струмица, кои почнаа со гаснење на пожарот.

Депонија кај селото Добрашинци гореше и на 18 и 19 јуни годинава. Тогаш пожарот беше предизвикан од несовесни граѓани кои се движеле таму.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уништени домови во големиот пожар што беснее во Австралија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Втор голем пожар во индиска медицинска фабрика, повторно гореше објект во државата Махараштра

Жарко Настоски

ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Запален контејнер опожари и возило во Дебар Маало

А1он

Почна пријавувањето на штетите од пожарот во „Глобал“ во Општинската комисија за проценка

Ана Ололовска

Здружението на граѓани Обнова Глобал Струмица повикува за донации за санирање на последиците од пожарот

Ана Ололовска