Гордан Калајџиев и Цаца Николовска ќе вршат надзор врз прислушувањето

Од:

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор над Опеативно-техничката агенција (ОТА) која ќе го спроведува следењето на комуникациите, а четворица да се изберат од претходниот оглас.

dobivaj vesti na viber

Па така од пријавените осум, комисијата ги прифати кандидатурите на поранешната судијка Цаца Николовска, професорот Гордан Калајџиев, Филип Стојановски и Ице Илиевски.

Цаца Николовска ќе претседава со Советот, а предлогот на комисијата треба да се стави на дневен ред на следната пленарна седница.

Претходно, ВМРО-ДПМНЕ и Беса на Биљал Касами побараа целосно нов оглас за избор на членови на Граѓанскиот совет за надзор на ОТА, но СДСМ и ДУИ предложија да се објави парцијален оглас, односно да се изберат 3-4 членови за да почне да функционира телото, а потоа да се избираат и другите членови.

По изборот на членовите, реакција стигна и од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Изборот го сметаат за партизиран и оценуваат дека владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и ДУИ ги протуркало четирите членови.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Ристески: Ни мртов нема да гласам за ова, да ви се мочам во предавничкиот договор

Во Собрание спречена тепачка меѓу Апасиев од Левица и Костовски од СДСМ

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата

(ВИДЕО) Јарески од ВМРО-ДПМНЕ истури црвена боја на говорницата во Парламентот

Горан Наумовски