Ѓорге Иванов одликува со медал за храброст четворица војници за несреќата кај Ласкарци

Од:

Емини Џелал Омер, Реџепи Мухарем Бујамин, Фета Нејази Семир, Саљихи Фихат Сељадин ќе добијат медали за храброст од претседателот на државата Ѓорге Иванов зашто како професионални војници кои помогнале при извлекување на настраданите патници од автобусот на „Дурмо-турс“ кој се преврте кај местото Ласкарци, објавено е во „Службен весник“.

Во објасnувањето на потпишаниот указ пишува дека медалите се доделуваат за „покажаната исклучителна храброст и пожртвуваност со лично залагање како професионални војници и припадници на Армијата на Република Македонија, придонеле за навремено укажување на помош и извлекување на настраданите во сообраќајната несреќа што се случи кај селото Ласкарци, на патниот правец Скопје -Тетово“.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Тепачка во Влае: Им го попречиле патот и им го искршиле автомобилот

Искра Манојлоска

Две години од несреќата кај Ласкарци, Таравари вели во хибридни режими нема разрешница на вакви случаи

Меморијален марш за настраданите во трагедијата кај Ласкарци

Ана Ололовска

Уважена жалбата на ОЈО Скопје за условната осуда за сообраќајката кај Млечен ресторан, осудениот доби две години затвор

Ана Ололовска

Наташа Димитриевска задоволна од одлуката на Апелациониот суд за ефективна казна затвор

Ана Ололовска

Тинејџер од Опае ја предизвикал сообраќајката во Куманово – итајќи со „Опел“, се забил во три паркирани коли

Жарко Настоски