Ѓорчев: Со Заев и Филипче, Македонија е осудена да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија

Од:

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, рече Владимир Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија овие денови ќе дојде до една ужасна бројка која што навистина е страшна, а тоа е 3.000 починати. Никој на светот нема повеќе мртви од Македонија по глава на жител. Зошто? Затоа што во Македонија се смета во статистиките со 2.1 милион жители, а реалната бројка е 1.7, 1.8 милиони жители“ – рече Ѓорчев.

Тој потенцираше дека речиси сите земји во светот почнале со вакцинација.

„За жал, Македонија е буквално најлоша во светот кога станува збор за вакцини и имунизација на населението. А, Македонија е и истовремено земја со најмногу починати по жител на целиот свет.Тоа кажува дека имаме дебакл, фијаско на власта. Тоа кажува дека имаме огромна негрижа за здравјето на населението. И тоа кажува едноставно дека нема никаков систем, дека имаме дебакл и фијаско, а за тоа одговорност мора да има“ – вели Ѓорчев.

Би можело да ве интересира

62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Ана Ололовска

МЗ: Граѓаните од Скопје над 40 години кои не добиле термин за вакцинација, да проверат кај матичниот лекар

Мери Јордановска

Филипче вели дека сите скопјани над 40 години добиле термин за вакцинација, дел граѓани тврдат: Не е точно!

Мери Јордановска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 514 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 17 пациенти

Ана Ололовска

Пристигнаа 100.000 вакцини од „Синофарм“, приоритет во вакцинирање постарите, хронично болните и стопанствениците

Ана Ололовска