Ѓорчев: Има министри на кои не им ги знаеме имињата, а сега ставаме и нови

Од:

Ветивте намалување на министерства а имаме дури 28, реагира пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на седницата на која беа разрешени министрите Аднан Ќахил и Аксел Ахмедовски.

-Имаме министри на кои имињата не им ги знаеме, немаме отчет од нив, а ставаме нови, рече Ѓорчев.

Тој рече дека има најмалку 10 министри на кои не им е место во владата и за кои треба реконструкција.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Собранието не знае, нема листа кои пратеници гласале за легализација на дивоградбите

Габриела Димковиќ-Мишевска

СДСМ: Зад утрешните протести против образовните реформи стои ВМРО-ДПМНЕ

Колариќ: Имаме сомнение дека парите за субвенции за инвертер клими се злоупотребени

ВМРО-ДПМНЕ: За време на власта на Заев долгот порасна за 2,4 милијарди евра

Василевска: Реформите во образованието се домашни и странски нарачки за чистење на националните белези

Маркоска: Антинародното ВМРО-ДПМНЕ е против отпремнини од 20 илјади евра за војниците