Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд за „Рекет“

Од:

Пратеничката Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за проширената истрага за случајот „Рекет“.

Судијката на претходна постапка ќе треба да одлучи ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, што ги бара обвинителката Вилма Русковска, одземање на патна исправа, забрана за напуштање на престојувалиште (Скопје) и еднаш неделно задолжително јавување во судот.

Денес во судот треба да се појават и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, како и неговата асистентка.

На Јасна Мандиќ, заменик-претседателката на „Меѓународниот сојуз“ пак, синоќа ѝ беше определен куќен притвор.

Во случајот „Рекет“ досега беа осомничени Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески – Кичеец и ексшефицата на СЈО Катица Јанева. Јовановски и Јанева се во притвор, додека Кичеец минатиот месец беше пуштен во домашен притвор. Тие се под истрага за изнудување рекет од бизнисменот Орце Камчев.

Обвинителството вчера ја прошири истрагата, па освен за Јовановски, истрагата ја насочи и кон Ременски, Јасна Мандиќ, Миле Јовановски, таткото на Боки 13 и за асистентката на Јовановски, Кристина Карајованова. Тие, според истрагата, биле вмешани во спорен трансфер на околу 720.000 евра преку две градежни фирми до „Меѓународниот сојуз“.

Според обвинителството, првосомничениот Боки 13 како претседател на невладината организација од Силјан Мицевски, директорот на градежната фирма „Пелистер“ му извлекол огромна сума на пари само врз основа на проект за изградба на пензионерски дом во Битола. Вториот бизнисмен за кој Јовановски се сомничи дека извлекол пари на истата основа е Ардијан Амзоски, сопственик на фирмата „Дрим билдинг“.

Би можело да ве интересира

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска

Јовановски: Ако кажам дека Ременски е крива за Меѓународниот сојуз, ќе ме пуштите ли?

Мери Јордановска

Адвокатот Димишков на „Рекет“: Камчеви ме бараа за адвокат само поради мојата сестра судијка

Мери Јордановска

Во Кривичен судење за „Рекет“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Азири тврди дека Радникот го терал да потпише изјава за убиствата на момчињата кај Смилковско

Кристијан Ландов

Ексдиректорот на БЈБ сведочи за „Монструм“: Немавме никаква дојава дека ќе се случи нешто

Кристијан Ландов