(ФОТО) Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР

Од:

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излезе на улиците за да искаже револт против францускиот предлог. Пакет јајца донесоа со себе присутните. Тие скандираа „Никогаш Северна, само Македонија”, „Оставка”.

dobivaj vesti na viber

Пукотници од петарди се слушаа во центарот на Скопје. Црвени факели беа фрлани кон зградата на МНР, каде демонстрантите бараа оставка од министерот Бујар Османи.

Присутните стигнуваат пред Собранието каде има силно полициско обезббување исто како и во целиот центар на Скопје.

Би можело да ве интересира

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска