ФОТО: Истура дожд на граничниот премин-мигрантите на ничија земја чекаат да им дојде ред за возот

Од:

Околу 1000 мигранти останаа на отворено на дождот кој врне на меѓуграничниот премин од доцна синоќа.

Покриени со најлони и ќебиња, чекаат да им дојде редот да влезат на територијата на Македонија и да се качат на возот кон Србија.

11913302_10206204706649389_1349121444_n

Од другата страна на бодликавата жица е полицијата која исто стои на дождот кој речиси постојано паѓа од синоќа и во текот на денот.

11913510_10206204705169352_1433786029_n

11942257_10206204707609413_1158369987_n

Bо близина на железничката станица се поставени метални тенди и настрешници кои служат како инмровизирани прифатни центри.
Тука на мигрантите им се дава прва помош со оглед дека имаат рани на нозете од долгото и напорно пешачење со километри, но има и епилептични напади поради стресот како и колапси од умор.

Би можело да ве интересира

Од грчките острови во континентална Грција ќе бидат префрлени над 800 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Франција демонтира голем камп за мигранти во Кале

Ана Ололовска

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

Жарко Настоски

Ранет возач на „Порше“ што превезувал мигранти и се обидел да прегази полицајци

Жарко Настоски

Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Ана Ололовска

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × five =