Формирана Левица – нова политичка партија

Од:

Левичарските активисти, од движењата „Ленка“ и „Солидарност“, членови на Комунистичката партија на Македонија, синдикалци, активисти и поединци левичари ја формираа новата политичка партија Левица.

Во ситуација на хронична сиромаштија и огромни класни разлики, во ситуација на квази-демократија, кога народот е незадоволен од постоечките партии и кога се појавуваат само нови партии од стари политичари, го објавуваме формирањето на Левица, нова партија, со нови лица, со нови идеи, велат од Левица.

Левичарите велат дека повеќе нема да дозволат работниците, сиромашните и обесправените да немаат за кого да гласаат и на овие избори.

Нема да дозволиме и на овие избори работниците, сиромашните и обесправените да немаат опција за кого ќе гласаат. Богатите имаат десет и повеќе партии, сиромашните и обесправените немаат ниту една. Не мислиме да ги оставиме улиците, нема да престанеме да протестираме против неправдите, но не им го оставаме Парламентот. Крајно време е во него да се слушне гласот на народот, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Каевски: Лицемерието на Левица не поминува ниту во Собранието, ниту кај граѓаните

Апасиев: Демократијата е парализирана, опозицијата да размисли за радикализација на методите

А1он

Левица и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги повлекле потписите за недоверба, но ќе гласаат за Владата да падне

Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

А1он

(ВИДЕО) Јанчева: Се потврди дека ВМРО-ДПМНЕ и Левица се исто

А1он

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица, и за сите други граѓани и партии

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − 9 =