Филипче: ВМРО-ДПМНЕ да се извини за обвинувањата за имоти што не ги поседувам

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче реагира на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека семејството на неговата сопруга, заедно со сопственикот на „Синерџи“ Горан Филипов се сопственици на земјиште од над 13 илјади квадратни метри на Водно.

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со клеветите и инсинуациите за мене и за семејството на мојата сопруга. Повторно барам да се извинат за изнесените лаги. Апелирам да престанат да кажуваат невистини и да ме поврзуваат со сопственост на имоти кои ниту ги поседувам, ниту сум влијаел некој друг да ги поседува уште од 2015 година.
Денеска Стилоковски обидувајќи се да ја одржи во живот оваа банална приказна ме поврза со нови лица со кои, освен професијата, апсолутно ништо друго не не поврзува. Срамно е преку вакви конструкции без никакви докази за моја поврзаност во врска со наводните имоти кои ги споменува Стоилковски, да се продолжува моето оцрнување и оцрнувањето на семејството на мојата сопруга.
Уште еднаш ги повикувам институциите да ги истражат овие лажни наводи на ВМРО-ДПМНЕ и да докажат дека на ниту еден начин не сум ја злоупотребил функцијата, ниту сум инволвиран во ова за што денеска бев бесправно обвинет“, стои во соопштението на Филипче, кој додава дека е „трагично што во период кога сме посветени на справување со корона вирусот, Стоилковски и ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат преку лаги да ја дефокусираат јавноста“.

Би можело да ве интересира

Општина Чаир купи возила за брза помош со парите од новогодишните украси

Искра Манојлоска

Филипче се заблагодари на Брнабиќ за поканата, но вели вакцинацијата ќе ја спроведеме сами

Филипче: Милион и двесте илјади граѓани ќе ја добијат ковид вакцината

Искра Манојлоска

Филипче без осуда за групирањето на ДУИ: Мерките треба да се почитуваат

Маја Илиевска-Пачемска

Руската вакцина „Спутник V“ најверојатно нема да „слета“ во Македонија, од бугарската братска помош засега ништо

Мери Јордановска

Филипче: Претпоставуваме дека првите количини на ковид-вакцината од Бугарија ќе пристигнат во јануари

Искра Манојлоска