Филипче на средба со најдобрите студенти на Медицински факултет

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше средба со најдобрите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” од академската 2018/2019 година, коишто оствариле 10,00 просек.

Филипче, како што информираат од Министерството за здравство, им честитал на постигнатиот успех и им посакал градење кариера во нашата држава, каде значително се подобрени условите за вработување за младите и просперитетни лекари.

– Со новите мерки кои ги воведовме во изминатите две години, успеавме да ги привлечеме и да ги задржиме и најдобрите кадри на кои сме неизмерно горди, а со самото тоа отвораме опции за нови вработувања и за младите. Верувам дека и овие млади луѓе ќе бидат дел од квалитетниот здравствен систем што го градиме, и каде човечкиот капитал вистински се цени и се вреднува, истакнал на средбата министерот Филипче.

Би можело да ве интересира

Филипче: Се надевам на позитивни вести сè почесто

А1он

Во моментов не се размислува на 14-дневен карантин, мерките се доволни, но можни се и поригорозни доколку има потреба

А1он

Коронавирус и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од закрепнати пациенти, изготвен протоколот

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Се влошува состојбата на родилката од Куманово заболена од коронавирус

Мери Јордановска

Студентите пред бунт: Не сакаат онлајн полагање во вакви услови, факултетите со сила форсираат испитна сесија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

А1он