Филипче: Милион и двесте илјади граѓани ќе ја добијат ковид вакцината

Од:

Милион и двесте граѓани ќе бидат вакцинирани со ковид-вакцините, најави министерот за здравство Венко Филипче.

„Вчера стигна писмото за најава од страна на Ковакс механизмот дека е можно вакцините преку овој механизам да стигнат на крај на јануари или почеток на февруари. Ние вчера ги пративме и аплициравме со сите документи во однос на спремноста, а тоа е онаа анализа која ја правевме и евалуација на нашиот ситем заедно со СЗО и практично веќе аплициравме да бидеме во првата група на земји согласно спремноста на нашиот систем, во однос на чувањето на температура на -70 степени, дистрибуцијата и практичната апликација преку центрите за јавно здравје да бидеме во првата група на земји која би ги примиле вакцините“, рече Филипче.

Крајниот рок за аплицирање бил 18 јануари, и дури потоа ќе се знае точно кога би пристигнала пратката вакцини.

„Според нивното писмо станува збор за фајзеровата вакцина, а следна која доаѓа предвид е астразенека“, рече Филипче.

Би можело да ве интересира

Исјановски за починатиот лекар Грбовиќ: Тој е поранешен вработен во Итна помош, „Биотек“ ни го украде, му даде поголема плата

Маја Илиевска-Пачемска

Утре во „Борис Трајковски“ се вакцинираат пратениците

Жарко Настоски

Коронавирусот однесе уште една жртва меѓу лекарите – почина д-р Сенат Грбовиќ

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче за 24 часа закопа 39 граѓани, оставка веднаш!

Жарко Настоски

Филипче: Состојбата се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Жарко Настоски

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Жарко Настоски