(ВИДЕО) Фетаи за укинатата пресуда против Мијалков и Тачи: Нападот е најдобра одбрана

Од:

Обвинителката Фатиме Фетаи на влегување во судот, прашана за одлуката на Апелацискиот суд да ја укине пресудата за „Титаник 2“ со која се укинува затворската казна на Сашо Мијалков, Бедредин Ибраими и Мендух Тачи, рече дека истата не ја добила. Таа кратко искоментира само за соопштението испратено до Апелација.

„Соопштението е прилично напаѓачко, а нападот е најдобра одбрана“, искоментира Фетаи.

Апелациониот суд Скопје констатирал дека првостепениот суд при постапувањето по овој предмет сторил бројни суштествени повреди на постапката од апсолутен карактер, поради кои одлуката е во целост незаконита и неправилна.

Предметот ќе се врати на повторно судење.

Би можело да ве интересира

Кривичниот суд го достави предметот „Титаник 2“ во скопска Апелација

Апелација: Правото на жалба за „Титаник 2“ истекува на 17 март, предметот административно е вратен на првостепниот суд

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Адвокатот на Мијалков: Оваа пресуда ќе ја доживее судбината на претходната пресуда

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Бубевски нема да се жали на казните за Мијлаков и Тачи, за Апелација да одлучи до април, а делото на ексдиректорот на УБК да не застари

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) „Титаник 2“: Мијалков, Тачи и сите обвинети добија по две години затвор за изборните нерегуларности

Кристијан Ландов

В понеделник пресуда за „Титаник 2“, Мијалков: Апсолутно не се чувствувам виновен

Кристијан Ландов