Фатени двајца малолетници кои во седум дена ограбиле 10 објекти во кочанско

Од:

Двајца малолетници извршиле десет кражби на подрачјето на Кочани.

Од МВР информираат дека вчера, по претходно добиени оперативни сознанија, во ОВР Кочани се повикани малолетник од Кавадарци со претставник од Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Кочани и малолетник од Кочани со неговиот родител, поради постоење основи на сомнение дека малолетниците извршиле кривични дела од областа на имотните деликти.

-Покрај обезбедените докази дека двајцата во периодот од 22 до 29 јули годинава, сториле 10 кривични дела на подрачјето на ОВР Кочани, и тоа: седум „тешка кражба на дрзок начин“, една „тешка кражба во обид“ и две кривични дела „кражба“. При извршените службени разговори, тие и ги појасниле делата, велат од полицијата.

По документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за кочанчанец кој го терал своето дете да краде

А1он

Прегазен пешак во Илинден, возачот побегнал

Ана Ололовска

Малолетник од Албанија предизвикал сообраќајка кај Струга и со тешки повреди завршил во болница

Кочанчанец уапсен поради непријавени пари на граничен премин Делчево

А1он

СДСМ: Николчо Илиев е утврден кандидат за градночалник на Кочани

А1он

Кичеец осомничен дека ја предизвикал сообраќајката на „Стража“ – претекнувал на полна лента

А1он