Европската Унија ја стави Македонија на листата безбедни земји

Од:

Амбасадорите на ЕУ денеска се согласија дека за Македонија, Албанија и Србија треба да се укинат рестрикциите за несуштински патувања, одлуката треба да биде официјализирана во следните денови.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација ја потврдија денеска од португалското претседателство по средбата на амбасадорите на ЕУ во Брисел (КОРЕПЕР).

Одлуката сега треба да биде формално објавена во Службениот весник на ЕУ со што ќе стапи на сила, најверојатно во петок. Прашањето е техничко и не би требало да покрене каков било политички проблем.

Останува дека и за несуштински патувања лицата од овие три земји треба да бидат или целосно вакцинирани со вакцина одобрена од ЕУ или од Светската здравствена организација. Доколку не се вакцинирани, треба да приложат негативен ПЦР тест.

Би можело да ве интересира

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

81 нов случај на Ковид-19, нема починати

Нови 105 заболени од ковид-19

Тројца починати, 96 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Борел: Неприфатливо е нарушувањето на европската енергетска инфраструктура

А1он

Министрите за енергетика на 15 земји-членки на ЕУ бараат ограничување на големопродажната цена на природниот гас

Ана Ололовска