Европската унија ја потсетува Сиљановска дека мора да се почитуваат важечките договори

Од:

Европската унија изразува жалење поради фактот што новата претседателка Гордана Сиљановска-Давкова, не го употреби уставното име на државата на денешната церемонија на давање заклетва, соопшти Службата за надворешни работи на ЕУ (ЕЕАС)

– ЕУ потсетува на важноста од целосно почитување на постоечките, правно обврзувачки договори, вклучувајќи го и Договорот од Преспа со Грција, се наведува во соопштението од ЕЕАС.

Претходно, и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен преку социјалната мрежа Х порача дека Северна Македонија треба да продолжи со пристапувањето во ЕУ преку спроведување на реформите и почитување на склучените договори, меѓу кои и Преспанскиот.

– За Северна Македонија да го продолжи својот успешен пат кон пристапувањето во ЕУ, најважно е земјата да продолжи по патот на реформите и целосно почитување на нејзините обврзувачки договори, вклучително и Договорот од Преспа, напиша Урсула фон дер Лајен.

Би можело да ве интересира

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

Сиљановска Давкова: Во ЕУ не влегуваат егзотични држави, туку стандардни, демократски држави, компатибилни со оние внатре, компатибилни со германската држава

Горан Наумовски

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина во Берлин

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Предраг Петровиќ

Мицкоски: Нема да сме подлизурковци и нема како папагал да ја повторувам придавката Северна, а договорот од Преспа ќе го почитувам

Анита Петровска Рајковиќ