Етноцентристичките изјави на некои од ДУИ се опасна игра предупеди Мицкоски

Од:

Новиот мандатар Христијан Мицкоски ги оцени како опасна игра изјавите на дел од челниците на ДУИ со кои како што рече изгледа се обидуваат да предизвикаат етнички тензии.

– Етноцентристичките изјави на дел од претставниците на дУИ ги следам внимателно, можеби на тој начин се обидуваат да предизвикаат меѓуетничка нетрпеливост и да ги сведат преговорите за новата влада на тоа колку министерства добиле Албанците. Ова се опасни игри и ако продолжат вака вистината набрзо ќе излезе на виделина, рече Мицкоски.

Би можело да ве интересира

ДУИ: Коалицијата од губитнички албански партии без срам продолжува да клевети

Горан Наумовски

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат

Коалиција ВЛЕН: Нема да дозволиме ДУИ да ги користи Албанците како штит за нивното криминално владеење

Катерина Ѓуровски

ДУИ: Разочарувачка е одлуката на Влада да ја укине претходната одлука за изградба на патната оска Гостивар-Букојчан

СДСМ: Кадровски дебакл на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, професор по физичко на заменичко место во МВР

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави притисок врз Антикорупциска да го скрие случајот фамилјарно патување за Вашингтон