Едно лице осомничено дека неовластено држело поголемо количество муниција

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи.

На 09.05.2019 година, на магистралниот пат Кичево-Гостивар, при претрес на возило во кое осомничениот 24-годишен жител на Скопје се превезувал како сопатник, кај него биле пронајдени вкупно 612 куршуми муниција за пиштоли со различен калибар. Муницијата била пронајдена во џебовите на осомничениот и под седиштето во автомобилот.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Гостивар достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Би можело да ве интересира

Трамп сака со лекување душевни болести да ги реши проблемот со масовните пукања, а не со контрола врз оружје

А1он

Граѓаните поседуваат 621 илјада парчиња оружје, само четвртина се регистрирани

Татјана Ташкова

Американските градоначалници бараат Сенатот да гласа за построга контрола на оружјето

Обвинение за жителот од Марино кај кој беше пронајдено оружје и муниција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скопјанец го бркаа со сатар низ Лептокарија бидејќи се пожалил на високата сметка

Кристијан Ландов

Едно лица загина, тројца се повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска