(ВИДЕО) Единствена Македонија: Собранието да распише референдум за членство во НАТО

Од:

Од Единствена Македонија го повикаа Собранието да распише референдум за членство во НАТО, во спротивно според нив се крши Уставот, а донесените акти за ратификација се противуставни.

„Според член 120 од Уставот актите за членството на Република Македонија во НАТО Сојузот се сметаат за усвоени ако на референдум за нив гласале мнозинството од вкупниот број избирачи. Внимавајте добро, според Уставот сега е потребно да се распише референдум за усвојување или неусвојување на актите за прием на државата во НАТО Сојузот. Според Уставот последниот збор за членството во НАТО треба да го кажат македонскиот народ и државјаните на Република Македонија. Очекуваме пратениците да ја започнат законодавната постапка за распишување референдум и затоа денеска испративме писмо – предупредување со кое ги потсетуваме да го почитуват Уставот. Во спротивно, за кршење на Уставот како највисок правен акт, одговорност мора да има“, изјави Синиша Николовски од Единствена Македонија на прес конференција пред Собранието.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бачев: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се исти во предавството, во истите канцеларии во Брисел кај што оди Заев , по него оди Мицкоски

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Програмата на „Единствена Македонија“ претставена во Кавадарци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Единствена Македонија: На 15 јули ќе завршиме со предавствата и бандитизмот на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Ана Ололовска

Кекеновски: Ќе го укинеме Изборниот законик и новиот Закон за Јавно обвинителство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кекеновски: Укинување на имунитетот на носителите на јавни функции

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бачев: Ќе спречиме федерализација

Ана Ололовска