ДЗЛП: Граѓаните да бидат внимателни при откривање на личните податоци на интернет

Од:

Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) информира дека се забележува зголемена активност на организирање лажни наградни игри преку социјалните мрежи (Facebook, Instagram…). При тоа, велат од Дирекцијата, на граѓаните им се ветуваат различни видови на награди, а за возврат од нив се бара да ги откријат своите лични податоци како што се име и презиме, адреса, фотографија, број на лична карта, матичен број, податоци од платежни картички, како и копии од лични документи.

Дирекцијата советува граѓаните да бидат исклучително внимателни при откривањето на своите лични податоци на интернет, затоа што постои зголемен ризик да бидат злоупотребени за други незаконски цели.

-Апелираме граѓаните да бидат внимателни и да не ги доставуваат своите лични податоци преку интернет на непознати или недоволно познати лица без да проверат дали објавената информација за наградна игра е точна. Во овој контекст истакнуваме дека во вакви случаи најчесто се користат техники на компјутерски базиран социјален инженеринг како што се „phishing“ и „pharming“. Овие облици на измама опфаќаат збир на активности од неовластени испраќачи, преку користење лажни пораки од е-пошта или користење на лажни веб страници, обидувајќи се при тоа од корисниците да добијат доверливи лични податоци, потенцираат од Дирекцијата.

За жал, додаваат,голем е бројот на корисници кои не се запознаени со овој вид на измами, при што доколку натрапниците еднаш дојдат до доверливите податоци, тие, или сами ги користат за одредени, најчесто незаконски цели, или пак ги продаваат.

-Во пораките најчесто се повикуваат на лажни веб страни, кои според изгледот целосно одговараат на веб страните на легитимните компании (фирми). Оттука, апелираме при однесувањето на интернет, сите граѓани да постапуваат со соодветно зголемено внимание и да направат целосна проверка пред да се одлучи да се откриваат лични и други податоци, појаснуваат од Дирекцијата.

Би можело да ве интересира

Јапонија истражува поврзаност на проруска група со прекинот во достапноста на владини интернет-страници

А1он

Трите медицински комори со заедничко барање за изземање од Законот за заштита на лични податоци

Сајтот што требаше да му ги замени социјалните мрежи на Трамп пропадна по само неколку недели

Жарко Настоски

Индија бара социјалните мрежи да ги отстранат содржините во кои се споменува „индиска варијанта“

Кривична пријава за дебранец кој преку социјалните мрежи упатувал закани до сограѓанин

ВИДЕО: Инфлуенсерка од осум години се фали со 13-годишниот дечко, за мајка ѝ тоа е во ред

Жарко Настоски