Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Од:

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името.

– Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа договор за прашањето за името. За ова е потребно лидерство и политичка храброст. Ги охрабрувам сите политички лидери во двете земји да ги препознаат бенефитите што ќе ги донесе решавањето на ова долгогодишно прашање, напиша британскиот министер за надворешни работи на Твитер.

Би можело да ве интересира

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

Лондон и Париз најавуваат „зајакнување“ на нивната соработка против илегалната имиграција

Ана Ололовска

Камингс со тешки обвинувања кон премиерот Џонсон: Беше против целосен локдаун се додека умираа повозрасни од 80 години

Ана Ололовска

Во Англија од денеска се укинати речиси сите мерки против коронавирусот

Ана Ололовска

Се обиде да избегне, но Борис Џонсон сепак ќе мора во самоизолација

Катерина Павлова-Николовска

Борис Џонсон во нов модел на изолација

Катерина Павлова-Николовска