ВИДЕО: Џафери во обвинителството даваше исказ за неговиот избор за претседател на Собранието

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери беше повикан во Обвинителството за организиран криминал, за да даде исказ за настаните на 27 април. Се работи за постапка по службена должност, за тоа како Џафери е избран за претседател на законодавниот дом, по пријава на патриотско граѓанско здружение од Битола.

„Како и сите граѓани така и јас, Талат Џафери, се одзвав на поканата на обвинителство и ја извршив својата граѓанска обврска“ рече Џафери.

На новинарско прашање за обвинувањата од страна на здржението од Битола, Џафери рече дека тоа здружение може да каже што сака и дека
не е негова грижа и нема потреба да го коментира.

Битолското здружение бара да се истражи дали на 27 април во законодавниот дом се случило велепредавство, злоупотреба на службената положба, противзаконско посредување, самовластие и насилство спрема претставниците на највисоките државни органи.

Основното јавно обвинителство кон средината на ноември информира дека отворило истрага за начинот на кој е избран Џафери за претседател на македонското Собрание.

Покрај Џафери, во Обвинителството и други пратеници добиле покана, а според информациите еден од нив е и Горан Мисовски.

Габриела Димковиќ Мишевска

Би можело да ве интересира

Собранието ги избра членовите на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Жарко Настоски

Наместо премиер, Насер Зибери избран за народен правобранител

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВМРО-ДПМНЕ не гласаше, но Законот за лекови доби зелено светло, за набавка на вакцините на „Фајзер“

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пратениците расправаа за повеќе закони, гласањето ќе биде дополнително закажано

Жарко Настоски

Пратениците го изгласаа Законот за попис

Габриела Димковиќ-Мишевска

Седници на три собраниски комисии

Ана Ололовска