Џафери: Собранието не може да се состави, одлуката за вонредна состојба оди кај шефот на државата

Од:

Во врска со најавената вонредна состојба претседателот на собранието Талат Џафери во изјава за медиумите рече дека Собранието нема правен основ да се состане и дека сите ингеренции во врска со објавувањето на вонредната сотојба преминуваат во рацете на Владата и Претседателот на државата.

dobivaj vesti na viber

„Предусловите за одржување на изборите се невозможни и непотребни и свесни сме за новата состојба. Изборите не треба да се одржат.Од правен аспект, а во разговор со експертите, дојдено е до заклучок дека Собранието не може да се собере, како резултат на претходната одлука за самораспуштање, со што Собранието го има вратено суверентитетот кај граѓаните и не може да одлучува во нивно име. Во тој контекст предлогот беше дека е неопходно да се објави вонредна состојба која ќе овозможи на други надлежни институции соодветно да функционираат и да делуваат во контекст на новонастаната ситуација“, рече Џафери.

Според него, од моментот на прогласување на вонредната сотојба, надлежностите на Собранието во смисла на законодавство преминуваат во надлежност на Владата која со уредби со сила на законот треба да ги уредува сите околности кои се поврзани за потребата за објавување вонредна состојба.

„Она што е во најава е дека од Владата ќе добиеме предлог- одлука. Се уште не е стигната, но ја очекуваме во секој момент. Во подготовка е предлог одлуката, и кога ќе пристигне ќе бидете информирани. Истата предлог одлука врз основа на Уставот , поради општа констатација дека собранието не може да се собере ќе биде преупатена до Претседателот кој треба да постапи како што е пропишано. Се надевам дека Претседателот ќе постапи согласно проценките на ситацијата. Од друга страна Собранието не може да се состане и како последица на мерките за забрана за собирање на поголеми групи граѓани во една просторија “ рече претседателот на Собранието Џафери.

Би можело да ве интересира

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џафери кон Апасиев: Не мафтај со прст да не ти биде скршен тој прст

Францускиот предлог ќе се дискутира на пленарна седница, без комисии, но не се знае кога

Кристијан Ландов

Делегација на Бошњачкиот демократски сојуз на средба со Џафери по повод одбележувањето на геноцидот во Сребреница