Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Од:

Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме и развиваме. Тоа е наш долг кон сите оние кои се бореа за таква граѓанска држава, општество на сите граѓани во кое ќе растат нашите деца, внуци и идни генерации, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во денешното обраќање во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце.

dobivaj vesti na viber

Џафери во обраќањето истакна дека сплотувањето со јасна визија е единствената, природна и остварлива крајна цел.

„Ако се однесуваме одговорно и разумно кон државата и граѓаните, со взаемна почит и соработка, прифаќајќи го изразувањето на особеностите и карактеристиките на секоја етничка заедница, на културата, јазикот, идентитетските обележја како природно право, тогаш патот по кој треба да чекориме е одамна детерминиран, уште од првите илинденци“ рече Џафери.

Претседателот на Собранието во обраќањето кажа дека ниту една земја не наишла на поголеми препреки од Република Северна Македонија на нејзиниот пат кон членството во НАТО и Европската унија. Џафери говореше за поделби во општестовото кои настанале за време на процесот – предавници и патриоти, европејци и русофили, албанофоби и бугарофили, комуњари и вмровци. Ваквите квалификувања, како што рече Џафери, никако не одеа во прилог на обединувањето кон крајната цел.

Џафери сепак смета дека откажувањето од се и тврдоглаво држење за една флоскула која не нуди никакво алтернативно и можно решение туку само блок, никогаш не било и нема да биде опција за тие што вистински ја сакаат Република Северна Македонија. Нагласи дека идентитетот не е нешто што се дава и одзема, идентитетот е тоа што сме и што го носиме во нас. Тоа што сме го слушале и учеле од нашите предци, тоа што ќе им го кажуваме и предадеме на нашите идни поколенија.

Претседателот на Собранието, во Пелинце кажа и дека се уште сме посветени на воспоставувањето и градењето на добрососедските односи, и на тој пат ја имаме сета поддршка на нашите меѓународни партнери и пријатели.

Заклучи дека никој нема помалку или повеќе право да ја сака, брани, да се гордее или пак да се фрустрира за успесите, неуспесите, победите или поразите на Република Северна Македонија бидејќи таа е заеднички дом и сите имаме една иста цел.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Автократот од Форино викан Талат, изигрува и уставен судија, само да ја спаси кариерата на Ковачевски

Прва редовна координација во Собранието по колективниот одмор

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Народот да биде спокоен, нема промена на уставот под овие околности

Катерина Павлова-Николовска

Во Прохор Пчински поставена спомен плочата за одржувањето на АСНОМ

Катерина Павлова-Николовска