ДУИ: САД, ЕУ, Лондон и Париз ја поддржуваат Eвропска Македонија

Од:

Демократската унија за интеграција ги поздравува позитивни реакции на целиот демократски свет за историската одлука „за“ францускиот предлог донесена од Собранието на Северна Македонија, кој ја запечати идеолошката ориентација на земјата без друга алтернатива, онаа за интеграција во Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

„Вашингтон, Брисел, Берлин, Париз, Рим, Лондон и сите главни градови на евроатлантските земји високо ја ценат храброста на прогресивните сили што ја водат земјата.

Неколкуте неистомисленици, ВМРО и Левица, остануваат изолирани и обединети во духот на регресивните проруски сили“, соопшти ДУИ.

„Огромното мнозинство од граѓаните на земјата не се идентификуваа со руската агенда, не подпаднаа на измами, провокации и не ги поддржаа протестите што сакаа да ја вратат земјата наназад по сите тие заеднички достигнувања и да ја сменат нејзината стратешка ориентација.

Денес е време на определување, кој е со Европа, кој е против, кој е со НАТО, а кој против, кој се усогласува со евро-американските сили, а кој со проруските. Нема сива зона, нема недефинирано.

Демократската унија за интеграција смета дека огромно мнозинство граѓани ги поддржуваат евро-американските прогресивни сили и нема да дозволиме отстапување од евроатлантскиот курс на земјата“, се наведува во соопштението на ДУИ.

Би можело да ве интересира

Незадоволните во ДУИ се сретнаа со Али Ахмети: Остануваат на барањата за промени во извршната власт

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Лага е веста дека ќе бидам сменет од функцијата министер, последниот збор го има Али Ахмети

Орце Костов

Внатрепартиска војна во ДУИ: Дилетантското однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика пасивност кај гласачите

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Опозицијата поднесе неуставна инцијатива за референдум за да го манипулира народот

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Продолжуваме да спроведуваме политики за подобрување на квалитетот на образованието во земјата

Ана Ололовска

Лефков: Прославата за Рамковниот договор е приватна забава на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска