ДУИ предлага и онлајн одржување на собраниските седници

Од:

Демократската унија за интеграција предлага седниците на Собранието да се одржуваат и онлајн.

Оттаму сметаат дека Собранието треба да ја разгледува можноста за изменување и дополнување на Деловникот во смисла на специфицирање, што всушност се подразбира со зборот присуство на пратеници, без разлика дали е тоа физичко присуство или онлајн.

ДУИ, се наведува во партиското соопштение, бара солидни причини од опозициските партии да го разгледуваат овој предлог со цел, како што велат, да се избегне можноста да се заштити здравјето на пратениците и администрацијата а исто времено да не се блокираат важните процеси за Република Северна Македонија.

– Во сегашната регулатива на Собранието стои реченицата „присуство“. ДУИ сака да се прецизира дека присуството на пратениците во Собранието може да биде физичко или онлајн. Не смееме да дозволиме малтретирање на пратеници кои моментално се погодени од КОВИД-19, да не ги натераме да преку посебен третман доаѓаат во седници и потоа да ги загрозуваме сите други. ДУИ не сака Собранието да дојде во ситуација да блокира важни процеси, се посочуа во партиското соопштение.

Од Демократската унија за интеграција бараат опозицијата да ја земе предвид компаративната анализа на состојбата во регионот и пошироко во ваква ситуација со КОВИД-19, потсетувајќи дека Владата веќе започна да ги одржува своите седници преку Интернет.

Би можело да ве интересира

Собранието донесе одлука за распишување конкурси за членови на советите на АВМУ и на МРТ

Ахмети: Постигнавме многу, но пред нас има уште многу работа

Ана Ололовска

Спасовски: Претходното раководство на МВР смислувало заговор за атентат на Груевски

Габриела Димковиќ-Мишевска

Царовска до Мисајловски: Добивте шамар од средношколците, кои три дена ги буцкате на бојкот

Габриела Димковиќ-Мишевска

Џафери: 27 закони се блокирани од опозицијата, нема да дозволам ВМРО-ДПМНЕ да прави пратенички групи

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спасовски: На интерпелацијата бев релаксиран, си кажав што сум го сработил

Жарко Настоски