ДУИ нема да ги гласа министрите на ВМРО-ДПМНЕ зошто тие не сакаат Џафери да биде премиер

Од:

Пратениците на ДУИ нема да гласаат за техничките министри од ВМРО-ДПМНЕ зошто опозицискиот лидер Христијан Мицкоски претходно кажа дека Талат Џафери не ја заслужува поддршката на ВМРО-ДПМНЕ за технички премиер и во интерес на добрата атмосфера и демократскиот процес, партијата би се воздржала од гласање, потврдуваат извори од ДУИ.

Денеска пак, премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека доколку ВМРО-ДПМНЕ не гласа за техничката влада предводена од Џафери, тогаш местата кои и следуваат на опозицијата треба да останат празни додека партијата не се премисли и гласа за таа влада.

Тој го повика идниот мандатар Џафери да направи влада во која министерските и дополнителните заменички министерски места ќе останат празни, а кога ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучи да ја поддржи техничката влада, тогаш да се вметнат нивните министри.

Би можело да ве интересира

Филипче: Привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството членови нема да има

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Спасовски: Програмата на Владата е далеку од ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ, различна од се она што го говореше

(ВИДЕО) СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема поништување на Преспанскиот, нема промена на Преговарачка рамка

Тошковски и Николоски му се заблагодарија на Мицкоски за предлозите да бидат министри

A1on

Најавени министрите од новата влада: Муцунски во МНР, Ристовски за спорт, Тошковски во МВР, Николовски за транспорт

A1on