ДУИ: Итно и темелно да ги истражат сите наводи за сериозна злоупотреба над животот и здравјето на пациентите

Од:

Демократската унија за интеграција со голема загриженост ги следи случувањата околу сомнежите за злоупотреби на Клиниката за онкологија. Демократската унија за интеграција бара надлежните институции, особено обвинителството итно и темелно да ги истражат сите наводи за сериозна злоупотреба над животот и здравјето на пациентите, се вели во партиското соопштение.

„ДУИ целосно ја поддржува акцијата спроведена пред неколку дена од страна на МВР и Обвинителството и ги повикува институциите да спроведуваат вакви истраги и во другите клиники и институции. Овие тврдења вклучуваат луѓе инволвирани низ годините и меѓу администрацијата, затоа политичките партии треба да се држат настрана од истрагите и да не ги компромитираат, туку да ги поддржуваат без резерва.

Демократската унија за интеграција бара одговорните лица да излезат пред лицето на правдата и да не се злоупотребува за политички цели во време кога државата се наоѓа пред уште еден важен предизвик. ДУИ, исто така, апелира да не се линчува целиот медицински персонал кој секојдневно е на должност и спасува животи“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

ДУИ: Коалицијата од губитнички албански партии без срам продолжува да клевети

Горан Наумовски

Коалиција ВЛЕН: Нема да дозволиме ДУИ да ги користи Албанците како штит за нивното криминално владеење

Катерина Ѓуровски

ДУИ: Разочарувачка е одлуката на Влада да ја укине претходната одлука за изградба на патната оска Гостивар-Букојчан

Таравари: ДУИ тешко се навикнува на опозициски живот, но има време, ќе се навикнат

Катерина Ѓуровски

ДУИ усвои резолуции и преамбула: Домашните и меѓународните договори мора да се почитуваат

Катерина Ѓуровски

ВЛЕН: ДУИ со срамна понуда да влезе во Влада, на говорница орли, во преговори канаринци