ДПА против минимална плата за администрацијата

Од:

Од Демократската партија на Албанците (ДПА) на денешната прес- конференција истакнаа дека се против минималната плата за вработените во администрацијата.

-Спуштањето на платите на администраторите на минимално ниво на плата е неприфатливо за ДПА бидејќи тоа не е решение за проблемот, туку само продлабочување на истиот, истакна Бардил Даути, од Комисијата за економија при ДПА.

ДПА предлага, наместо да ги намалат платите на администраcијата и наставниците, да бидат раскинати сите договори што им биле дадени на партиски членови на неколку месеци направени неколку дена пред распишување на изборите.

Даути на прес-конференцијата прашуваме колку месеци вработените во јавните претпријатија на Општина Тетово и Гостивар не добиле плата.

Тие бараат да се отпишпуваат долгови на граѓаните.

-Оваа состојба ја влоши економската состојба на нашите семејства, затоа бараме да се отпшишат долгови како што се сметки за струја, вода, комунални такси, парични казни, комунални даноци и други даноци за сите граѓани, особено оние кои немаат сигурен приход или социјална помош. Покрај тоа, ние бараме, покрај тримесечното одложување на данокот, сегашните даночни стапки да се преполоват една година или додека не продолжи кризата, рече Даути.

Би можело да ве интересира

Груби: Владата размислува за посебен закон за рамковните вработени што не одат на работа

Жарко Настоски

Повеќе систем, помалку бирократија – најавени реформи за модерна и ефикасна администрација

Ана Ололовска

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

Тачи од Тетово: Дводомен парламент за да не биде ускратено ниту едно право на Албанците

А1он

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

А1он

Мендух Тачи: Казина и игри на среќа како што има во Германија, Швајцарија оддалечени од населбите

Ана Ололовска