Дојави за бомби попладнево стигнале во девет скопски училишта, се евакуираат учениците од втора смена

Од:

Дојави за бомби денес стигнале во девет скопски училишта. Министерството за внатрешни работи извести дека се евакуираат учениците.

„Денеска во СВР Скопје околу 14 часот е пријавено дека на електронските адреси на девет училишта во Скопје е упатена закана за поставена бомба. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземаат мерки за безбедно евакуирање на училиштата. Во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот“, велат од МВР.

Учениците од втора смена, по дојавите, ги прекинале часовите и ги напуштаа училиштата.

По дојави за бомби во осум скопски средни училишта, вчера евакуирана беше првата смена. По проверките антитерористичката единица во МВР утврди дека дојавите се лажни.

Би можело да ве интересира

Евакуација во Ниш, ќе се дислоцира стара, но моќна бомба на НАТО

Горан Наумовски

Поради наводно подметната бомба евакуирана болница во Москва

Горан Наумовски

Експлодира бомба во центарот на Атина, оштетена зградата на Министерството за труд

Дојава за бомба во РТС

По дојава за поставена бомба: Затворени 27 училишта во Белгија

Детали за инцидентот во Призрен: По тепачката фрлена e рачна бомба, десет лица се повредени

Горан Наумовски