Добрила Кацарска избрана за судија на Уставниот суд

Од:

Собранието на Република Северна Македонија попладнево на продолжение на 20. седница со 61 глас „за“ ја избра Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд.

Претресот за предлогот Кацарска да биде избрана за судија на Уставениот суд беше претходно завршен.

По изборот Кацарска даде свечена изјава за стапување на функцијата.

По завршувањето на 20. седница, пратениците преминаа на точките од 21.

Би можело да ве интересира

Пратениците расправаа за повеќе закони, гласањето ќе биде дополнително закажано

Жарко Настоски

Пратениците го изгласаа Законот за попис

Габриела Димковиќ-Мишевска

Седници на три собраниски комисии

Ана Ололовска

Седници на пет собраниски комисии

Ана Ололовска

Собранието остана без кворум: двајца пратеници не дојдоа поради коронавирусот, а опозицијата не влезе на седницата

Габриела Димковиќ-Мишевска

Триесетта седница на Собранието, на дневен ред и интерпелацијата за работата на вицепремиерот Димитров

Ана Ололовска