(ВИДЕО) Димовски: Јанева вчера практично кажа дека Македонија не постои

Од:

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја осудува вчерашната изјава на Катица Јанева. Според нејзиниот говор, таа практично кажа дека Македонија не постои, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

dobivaj vesti na viber

Според него, таа направила огромна грешка и ја навредила целата македонска јавност и мора да се извини.

Димовски вели дека нејзината изјава била политички говор како некоја од опозициските партии. Тој се надева дека таа лично ќе го образложи извештајот, иако Јанева кажа дека нема да се појави во според неа нелегитимното Собрание.

Според него, со говорот Јанева го руши суверенитетот на Република Македонија, но тие не можат да ја сменат Јанева иако таа работи сомнително.

– Пратениците зад мене учествувале во формирањето на СЈО, нема дилема дали е или не е легитимна, вели Димовски.

Според него, таа треба да дојде во Собрание и да даде одговори на прашањата кои досега ги избегнувала.

Иако Јанева нема обврска лично да го презентира извештајот, Димовски се обиде да ги изврти членовите од Уставот и деловникот, со цел да го оправда одложувањето на седницата за извештајот на СЈО.

Тој замоли толкувањата на Уставот од страна на СЈО, иако и самиот неточно го протолкува истиот.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

Мицкоски: СДСМ и Ковачевски работат под диктат на Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски до Ковачевски: Доколку власта собере 80 пратеници за промена на Уставот трајно ќе заминам од политиката, ако не да одиме на предвремени избори

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, стигна демант од Бугарија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи закони за ублажување на енергетската криза

Лефков: Прославата за Рамковниот договор е приватна забава на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Местејќи го надзорот, СДСМ и ДУИ пропаднаа тендер од над 2 милијарди евра за 3 автопатски делници тврди ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска