(ВИДЕО) Димовски: Јанева вчера практично кажа дека Македонија не постои

Од:

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја осудува вчерашната изјава на Катица Јанева. Според нејзиниот говор, таа практично кажа дека Македонија не постои, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Според него, таа направила огромна грешка и ја навредила целата македонска јавност и мора да се извини.

Димовски вели дека нејзината изјава била политички говор како некоја од опозициските партии. Тој се надева дека таа лично ќе го образложи извештајот, иако Јанева кажа дека нема да се појави во според неа нелегитимното Собрание.

Според него, со говорот Јанева го руши суверенитетот на Република Македонија, но тие не можат да ја сменат Јанева иако таа работи сомнително.

– Пратениците зад мене учествувале во формирањето на СЈО, нема дилема дали е или не е легитимна, вели Димовски.

Според него, таа треба да дојде во Собрание и да даде одговори на прашањата кои досега ги избегнувала.

Иако Јанева нема обврска лично да го презентира извештајот, Димовски се обиде да ги изврти членовите од Уставот и деловникот, со цел да го оправда одложувањето на седницата за извештајот на СЈО.

Тој замоли толкувањата на Уставот од страна на СЈО, иако и самиот неточно го протолкува истиот.

Александар Тодески

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче за 24 часа закопа 39 граѓани, оставка веднаш!

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Здравковски до Царовска: Со укинувањето на печатените учебници ја спроведувате најголемата социјална поделба во Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Помошта на Заев наречена 6-ти пакет не е доволна да покрие ниту сметки за струја, мерките се потценувачки

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе фрли 70 милиони евра, за 10 минути побрзо пристигнување од Ѓорче до Аеродром

Ана Ололовска

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка да се изгласаат законите поврзани со пандемијата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Антовски: Тасев до вчера одобрувал одлуки на Заев на ЦО, а сега ќе одлучува за цената на струјата, бензините и водата

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × 3 =