Димитров: ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија

Од:

Ако сака да биде позитивна сила, да поттикнува политика на компромис, да стимулира прореформски влади, ЕУ мора да го признае напредокот на Северна Македонија.

Има една формула за успех: потребна ни е добра методологија, чесен пристап кон имплементирање на истата и политичка волја од двете страни.

Влогот е огромен, порача министерот Никола Димитров на тркалезната маса „Координирање, соработка, консолидирање?

Придвижување на З. Балкан напред“, во рамките на 56-та Минхенска безбедносна конференција.

На маргините на конференцијата министерот Димитров и денеска оствари повеќе билатерални средби и тоа со Жан Аселборн, МНР на Луксембург, Дејвид Харис, Извршен директор на Американско-еврејскиот комитет, Ричард Мур, Генерален директор за политички прашања во британскиот Форин Офис.

Главниот акцент на разговорите, како што соопшти МНР, беше ставен повторно на најактуелното прашање за ЕУ-перспективата на нашата земја, во пресрет на клучните моменти за добивање позитивна одлука за отпочнување пристапни преговори.

Министерот Димитров учествуваше и на работната вечера организирана од претседателот на Светскиот економски форум Борге Бренде и извршниот директор на Google Jigsaw Џеред Коен, на која почесен гостин беше американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Би можело да ве интересира

Димитров со колегите од Западен Балкан бараат од ЕУ изземање од извозните рестрикции за одредени медицински производи

Ана Ололовска

Јункер е за зголемување на буџетот на ЕУ

Ана Ололовска

Советот на Европа бара владите да ги почитуваат човековите права

А1он

Димитров: Високо ја цениме несебичната поддршка со медицинска опрема од Турција

А1он

ЕФН бара посебни мерки за помош на медиумите во ЕУ поради кризата

А1он

Невладините бараат да се обезбеди сигурен абортус за време на пандемијата во Европа

А1он