ДИК: Во советот на општина Тетово влегуваат Беса со 12, ДУИ со 11 советници, ВМРО-ДПМНЕ со 4, СДСМ со 2, Алтернатива и ДПА со по 1

Од:

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) по изборите, во Советот на Тетово влегуваат шест партии.

Најмногу гласови освои Беса – 9.620, потоа ДУИ 8.702, ВМРО-ДПМНЕ 3.332, СДСМ 1.953, Алтернатива 1.118 ДПА 1.058. Со тоа, бројот на советници кои ќе ги добие Беса во Советот е 12, ДУИ ќе има 11 советници, ВМРО-ДПМНЕ -4, СДСМ – 2 и Алтернатива и ДПА по еден.

Алијанса за Албанците остана без советник во општината, а во претходниот состав имаше тројца советници.

Во претходниот совет на Тетово, најголем број советници имаше ДУИ – 10, по што следеше Беса со 8.

Беса вчера ја славеше победата на плоштадот во Тетово и повика на предвремени парламентарни избори.

Би можело да ве интересира

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов

Предвремени избори до крајот на оваа година, бара Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов

Поранешниот претседател на ДИК, Оливер Деркоски, доби ослободителна пресуда

Предраг Петровиќ

Избори во 14 ограноци на ДУИ – ова се имињата на луѓето кои ќе ги водат

А1он

Црна Гора: Движењето „Европа сега“ освои 24 мандати во парламентот, коалицијата „Заедно“ 21 мандат